• პოლიციამ ბათუმში მომხდარი დაჭრის ფაქტი ცხელ კვალზე გახსნა - დაკავებულია 1 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტისა და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის აჭარის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1997 წელს დაბადებული გ.კ. განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა ბათუმში, ზუბალაშვილის ქუჩაზე, 1991 წელს დაბადებული კ.ფ. ცივი იარაღის გამოყენებით დაჭრა. დაჭრილი მამაკაცი საავადმყოფოშია მოთავსებული, სადაც შესაბამისი სამედიცინო დახმარება უტარდება.
პოლიციამ ბრალდებული ცხელ კვალზე დააკავა. სამართალდამცველებმა დანაშაულის ჩადენის იარაღი - დანა ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს.

• Police exposed the fact of wounding in Batumi as a result of immediate activitie...
Police exposed the fact of wounding in Batumi as a result of immediate activities - one person detained
The officers of Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs and the Adjara Main Division of the Patrol Police Department detained G.K. (DoB 1997), as a result of jointly held immediate operative and investigative activities for the attempted premeditated murder.
The committed crime envisaged from 7 to 15 years of imprisonment.
The investigation established that detainee wounded K.F. (DoB 1991), on Zubalashvili Street in Batumi with a cold steel. The wounded man has been transferred to the hospital where appropriate medical treatment has been provided to the victim.
Police arrested G.K. as a result of immediate activities. Law enforcement officers seized a weapon of crime - a knife as evidence.
The fact of the attempted premeditated murder is being investigated under Article 19-108 of the Criminal Code of Georgia.